Telefon Dinleme Cihazları

Telefon Dinleme Cihazları

Telefon dinleme cihazları, değişen teknolojinin insanlara sunmuş olduğu bir hediye olarak tanımlanabilir. Bahse konu ifade, geçmişte kullanılan telefon dinleme böcekleri ile karıştırılmamalıdır. Böcekler, sabit telefonların yakın bir noktasına yerleştirilir ve buradan dinlemeleri gizli bir şekilde gerçekleştirirdi. Fakat mobil cihazların kullanılmaya başlamasıyla birlikte böceklerin etkinliği büyük ölçüde kayboldu. Bunun üzerine de yeni ihtiyaca cevap verme adına casus yazılım geliştirdi.

Casus program, yüklendikleri mobil cihazların kontrollerini tam olarak ele geçirir. Bu aşamadan sonra hedef mobil cihazların, telefon dinleme cihazları olarak nitelendirilmesi hatalı olmaz. İnsanlar, ekstra bir aygıt kullanmadan dinlemeleri gerçekleştirebilir. Hatta bu yazılımlar kullanılarak çok daha fazlasının gerçekleştirilmesi dahi söz konusudur.

Telefon takip yöntemlerinin temelinde olan bu yazılımlar, insanların yaşam kalitelerini ciddi şekilde artırma gibi bir özelliği vardır. Buna bağlı olarak insanların son dönemlerde telefon dinleme cihazları kullanımına olan ilgilerinde ciddi bir artış vardır.

Telefon Dinleme Cihazları Nasıl Yüklenir?

Telefon takip yazılımları, sadece Android sistemlerde çalışan özel uygulamalardır. Bu bilgi, yazılımı satın almadan önce dikkate alınmalıdır. Hedef cihazın Android sisteme sahip olmaması, yazılımın kullanılamayacağı anlamına gelir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kurulumun sadece fiziki olarak gerçekleştirilebilmesidir. Yani alınan yazılımın uzaktan SMS, Whatsapp, Facebook veya farklı bir yol ile yüklenmesi söz konusu dahi değildir. Bu tür bilgilere itibar edilmemesi gerekir. Çünkü genellikle dolandırıcılar bu tür yanlış bilgileri yayarlar.

Casus yazılım kurulumu için öncelikle gizlilik konusunun fazlasıyla dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır. Daha sonra ise alınan yazılımın gizli bir şekilde hedef telefona indirilmesi ve kurulumunun yapılması gerekir. Kurulum, standart bir yazılıma benzer, fakat bazı farklılıklar da vardır. Bu noktada internette yer alan kurulum videosu incelenerek telefon dinleme cihazları yüklemesi sorunsuz olarak yapılabilir.

Telefon Dinleme Cihazları ile Ortam Dinleme

Telefon dinleme cihazları ile yapılacak çok sayıda işlem vardır. Yani burada bahsedilen yazılımlar sadece telefon dinlemesi değil, bundan çok daha fazlasını yapma imkanı verir. Bunlardan bazıları; telefon dinleme, GPS konum bulma, ortam izleme, internet geçmişi öğrenme, Whatsapp takip ve Skype takip şeklindedir. Bunların haricinde ise telefon takip yazılımı ile ortam dinleme de yapılabilir. Dolayısıyla insanlar, istediklerinden çok daha fazla bilgiyi elde edebilirler.

Ortam dinleme, ortamda yapılan konuşmaların tespit edilmesi anlamına gelir. Yani telefondan yapılan görüşmeleri değil, direkt yüz yüze yapılan görüşmelerin tespit edilmesi için kullanılan bir yöntem olarak ifade edilebilir. İnsanların yüz yüze çok daha özel bilgilerden bahsettiği dikkate alındığında, ortam dinleme ile elde edilen bilgilerin çok önemli olduğu söylenebilir.

Telefon dinleme cihazları tarafından yapılan bu işlem, basit bir tekniğe dayanır. Bu teknik, hedef mobil cihazın mikrofonunun aktif hale getirilmesi ve ortamdaki seslerin toplanması şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir