İnternet Geçmişi Öğrenme

İnternet Geçmişi Öğrenme

İnternet geçmişi öğrenme, bir mobil cihaz üzerinden hangi sitelere girdiğinin tespit edilmesi anlamına gelir. Günümüzde cep telefonlarının internet erişimi olması, insanların genel olarak cep telefonları üzerinden internete girmelerini sağlar. Casus program ile bu siteler tespit edilebilir. Yapılan tespit ile bazen insanlar sevdiklerinin olumsuz etkileneceği sitelere girip girmediğini kontrol etme fırsatı yakalarken bazen de farklı bilgilere erişmek için bu tespiti yapabilir. Dolayısıyla da bahsedilen işlemin kendi içinde farklı faydaları olduğunun söylenmesi yanlış olmaz.

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte internet sitelerinin sayısında ciddi bir artış olmuştur. Bu durum, insanların daha fazla siteye girmesi ile sonuçlanmıştır. Dolayısıyla da internet geçmişi öğrenme işlemi üzerinden elde edilecek bilgiler çok kapsamlı olacaktır.

Çocukların cep telefonlarının olması ve buradan istedikleri sitelere girmeleri bir takım riskleri beraberinde getirir. Bu riskler, çocukların gelişimlerini olumsuz etkiler. Bundan dolayı insanların çocuklarının cep telefonlarına telefon takip yazılımı yüklemesi ve girdikleri siteleri takip etmesi gerekir. Ayrıca bu yazılımlar üzerinden istenilen sitelerin engellenmesi de söz konusudur.

İnternet Geçmişi Öğrenme Nasıl Yapılır?

İnternet geçmişi öğrenme için izlenmesi gereken ilk adım, bahse konu yazılımın satın alınmasıdır. Bu yazılım ile insanlar telefon dinleme ve ortam izleme gibi farklı işlemler de yapabilirler. Daha sonra ise alınan yazılımın hedef cihaza gizli bir şekilde kurulması gerekir. Casus yazılım kurulumu sadece 3 dakika süren bir işlemdir ve mutlak surette gizli olarak ele geçirilen telefonlara yapılmalıdır. Uzaktan bir kurulum imkanının olmadığı unutulmamalıdır.

Telefonlarda bulunan internet tarayıcıları, kullanıcıların girdikleri siteleri kayıt altına alır. Bunun nedeni, kullanıcıların aynı siteye girdiklerinde sitelerin daha hızlı bulunması ve açılmasıdır. İşte bu tutulan kayıt, internet geçmişi öğrenme işlemi ile ele geçirilir. Böylece hedef kişinin hangi sitelere girdiği tespit edilir. Bu siteler, ilgili kişinin neyle ilgilendiğini, neler planladığını ve ilgi alanları gösterecek verilere sahip olabilir.

Eğer hedef kişi internet tarayıcılarını günlük olarak temizliyorsa, internet geçmişi öğrenme işlemi çok daha kısıtlı olarak yapılacaktır. Fakat günlük olarak bu tarayıcıları temizleyen insan sayısı çok azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir